Przepisy BHP mówią jasno o tym, jaki poziom „higieny” powinny zachować przestrzenie, które wykorzystywane są przez pracowników magazynowych. Niestety jednak prawny żargon często stwarza niemałe problemy w zakresie zrozumienia, co ostatecznie przekłada się na to, że czasem mogę pojawiać się pewne nieścisłości względem jego zrozumienia.
A od tych nieścisłości bardzo krótka jest droga do nadużyć przyjętego przez wszystkich regulaminu, a stąd znowu do różnego rodzaju konsekwencji z ramienia instytucji. Tych oczywiście każdy przedsiębiorca chce się wystrzegać jak ognia. I o ile kary za nieprzestrzeganie higieny w pracy nie będą bardzo bolesne dla dużych firm, to te małe i średnie odczują je niestety dotkliwie. Dlatego szczególnie te powinny zadbać o to, aby w ich przestrzeniach firmowych wszystko „grało, jak należy”. Nie oznacza to jednak, że magazyny dużych firm powinny być brudne. Wręcz przeciwnie. Od dużych firm, które zajmują się przetwarzaniem dziesiątek i setek tysięcy towarów, konieczne jest zachowanie wysokich standardów czystości, gdyż czystość magazynu przekłada się na jego bezpieczeństwo. Ale, czy czysty magazyn a bezpieczeństwo pracowników rzeczywiście ma ze sobą jakiś związek?Jak najbardziej, i mówią o tym już same przepisy BHP.
Jednak nie trzeba nawet się z nimi zapoznawać, żeby wiedzieć jak ważne jest dbanie o higieniczne środowisko w miejscu pracy i dlaczego ma ono taki wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Dzięki wysprzątane magazynowi możemy uchronić się przed szeregiem trudnych do przewidzenia zdarzeń. Dla przykładu, jeśli będziemy regularnie dbać o czystość podłogi, to ryzyko tego, że poślizgnie się na niej jakiś pracownik bardzo spadnie. Dzięki temu uchronimy się przed reperkusjami stworzenia dla pracowników niebezpiecznego środowiska pracy. A te mogą być niezwykle poważne i znamienne w skutkach. Zamiast ryzykować – testując to na ile nieporządku możemy sobie pozwolić w magazynie – powinniśmy zainwestować w serwis czyszczący magazyn, który skutecznie upora się nie tylko z nieporządkiem w strefie pracowniczej, ale również z wszelkimi naszymi wątpliwościami w zakresie dostarczenia zatrudnionym osobom odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa w czasie wykonywanych czynności służbowych.
Bezpieczeństwo pracowników – w kwestii zachowania czystości w magazynie – odnosi się również bezpośrednio do ich zdrowia. Porządek w naszym otoczeniu wpływa na nasze ciało i umysł. Kurz, pyłki, czy zabrudzenia innego pochodzenia – jakie mogą znajdować się w magazynie – mogą stanowić zagrożenie dla pracowników pod względem obniżenia odporność organizmu, czy odczuwania symptomów alergii, a to przekłada się na obniżenie efektywności pracy całej firmy – jeśli część naszych pracowników nie będzie w stanie wykonywać swoich zadań prawidłowo. Drugą kwestią jest również fakt, że porządek i nieporządek ma duży wpływ na samopoczucie osób przebywających w danym środowisku. Tam, gdzie otoczenie jest uporządkowanie, morale są wyższe, a efektywność pracy jest zwiększona.